۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید

این که آیا قصد دارید معاینه یا آزمایش‌های معمول برای چکاپ را انجام دهید تفاوتی نمی‌کند، اما باید قبل از مراجعه به پزشک یا انجام آزمایش‌ها تعدادی از آن‌ها را رعایت کنید، در این مطلب با برخی از این موارد آشنا خواهید شد. 

۱. قبل از آزمایش فشار خون قهوه ننوشید
اگر قرار است به پزشک برای اندازه گیری فشار خون مراجعه کنید، قبل از قرار ملاقات از نوششدن قهوه خودداری کنید، زیرا می‌تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد. جیمز دیوار، معاون پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (UPMC) می‌گوید: “نوشیدن قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار دیگر مانند نوشیدنی‌های انرژی زا یا نوشابه‌ها می‌تواند فشار خون به شکل غیر واقعی بالا نشان دهد. ” “در مورد دخانیات و دارو‌های بدون نسخه نیز همین امر صادق است.”

۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۲. قبل از آزمایش خون وعده غذایی پر چرب نخورید
قبل از انجام آزمایش خون، غذای پر چرب نخورید. اگر به طور معمول وعده غذایی پرچرب ندارید، پس لازم است قبل از انجام آزمایش انیز از خوردن غذای پرچرب دوری کنید، زیرا در این صورت پزشک می‌تواند تصویر دقیقی از سلامتی شما به دست آورد. وعده‌های غذایی غیر معمول و پر چرب می‌توانند نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهند. در حقیقت، حتی ممکن است لازم باشد از خوردن غذا خودداری کنید. اگر آزمایش خون شما شامل اندازه گیری کلسترول یا چربی‌های دیگر باشد، بهتر است از هشت تا ده ساعت قبل از انجام آزمایش از دریافت هرگونه کالری دوری کنید. دکتر Iyengar می‌گوید: “قند خون و برخی از چربی‌های موجود در خون به نام تری گلیسیرید می‌تواند کمی پس از خوردن غذا افزایش پیدا کند. ” علاوه بر این ممکن است به شما گفته می‌شود که برای انجام آزمایش خون، ناشتا باشید و برای حداقل ۸ ساعت چیزی نخورید.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۳. قبل از معاینه فیزیکی مقدار زیادی آب بنوشید
به طور کلی، این ایده خوبی است که قبل از مراجعه به پزشک برای بررسی، مقدار زیادی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید. در هنگام معاینه فیزیکی وجود مقدار کافی آب در بدن سبب می‌شود تا نبض و فشار خون در بهترین شکل ممکن خود قرار بگیرند. اگر شما در حال انجام آزمایش خون هستید و یا آزمایش ادرار می‌دهید، کمبود آب بدن می‌تواند باعث اختلالات دور از واقعیتی را در آزمایش نشان دهد که می‌تواند نتایج را اشتباه بگیرد.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۴. قبل از معاینه فیزیکی مطابق برنامه همیشگی تان غذا بخورید
لازم نیست قبل از چکاپ‌های سالانه، عادات غذایی خود را تغییر دهید، حتی اگر می‌خواهید سالم به نظر برسید. گرگوری جان گالبره، دکتر، پزشک بهداشت PIH در ویتیر می‌گوید: “پزشکان ترجیح می‌دهند که در مورد سبک زندگی و رژیم غذایی خود صادقانه عمل کنید، بنابراین آن‌ها می‌توانند سابقه پزشکی درستی در مورد سلامتی شما بدست بیاورند و بهترین مراقبت‌ها و درمان‌های ممکن را به شما ارائه دهند. ” “تغییر رژیم غذایی بلند مدت می‌تواند بر کلسترول و قند خون تاثیر بگذارد، بنابراین تغییر رژیم غذایی در چند روز یا وعده‌های غذایی در کوتاه مدت تاثیر چندانی ندارد. ” تغییرات در طولانی مدت اتفاق می‌افتد، بنابراین هر وقت ممکن است رژیم غذایی تان را تصحیح کنید.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۵. قبل از ویزیت دارو سرماخوردگی مصرف نکنید (در صورت امکان)
هنگامی که بیمار هستید، پزشک ممکن است بخواهد علائم شما را بدون تأثیر دارو‌های بدون نسخه ارزیابی کند. دکتر آیینگر می‌گوید: “در صورت امکان، هیچ کاری انجام ندهید تا پزشک شما یافته‌های غیر طبیعی را ببیند و وضعیت تان را ارزیابی کند. ” “برخی از دارو‌ها ممکن است فشار خون را افزایش دهند، و پزشک شما نمی‌داند علت اصلی این دارو یا بیماری است. ” اگر مشکل تان اذیت تان می‌کند، احتمالاً ایرادی ندارد که دارو را مصرف کنید – در این صورت پزشک می‌تواند به توصیفات شما از علائم ظاهر شده گوش دهد. قطعاً باید به پزشک خود بگویید که چه دارو‌هایی را مصرف کرده اید تا پزشک بتواند در مورد کمک یا ایجاد عوارض جانبی شما را مطلع کند. “این می‌تواند به پزشک و بیمار کمک کند تا در مراحل بعدی در مورد درمان تصمیم درستی اتخاذ کنند.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۶. قبل از مراجعه به متخصص پوست، از انجام مانیکور و پدیکور خودداری کنید
متخصصان پوست کل بدن، از جمله ناخن‌های شما را بررسی می‌کنند، بنابراین ناخن‌های تان باید تمیز و بدون لاک باشند. سارینا الماریا، دکترای PhD، متخصص پوست و مو در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون می‌گوید: “از زدن براق کننده نیز به ناخن‌ها خودداری کنید. ” سر نخ‌های ظریف موجود در ظاهر ناخن‌های شما می‌توانند مشکلات سلامتی بزرگتری مانند کم خونی، دیابت و حتی بیماری‌های قلبی را نشان دهند. علاوه بر این، ناخن‌های بدون لاک می‌تواند مشکلاتی مانند قارچ را به راحتی مشخص کند. همچنین از استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر سایه چشم پرهیز کنید، در این صورت پزشک به راحتی می‌تواند مشکلات پوستی صورت را تشخیص دهد. وی اضاف می‌کند: “از آرایش کردن خودداری کنید یا در صورت امکان آن‌ها را پاک کنید، تا پزشک مشکلات پوستی را راحت‌تر تشخیص دهد”، اگرچه زدن ضد آفتاب یا لوسیون مناسب ایرادی ندارد.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۷. قبل از آزمایش کلسترول از نوشیدن الکل خودداری کنید
از مصرف هر چیزی که تری گلیسیرید شما را تغییر دهد پرهیز کنید (یکی از چهار مؤلفه اندازه گیری شده در مشخصات کلسترول)، زیرا این می‌تواند منجر به ایجاد نتایج نگران کننده‌ای بشود. ۲۴ ساعت قبل از آزمایش کلسترول باید از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید، زیرا می‌تواند بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارد. همچنین باید از مصرف شیرینی، غذا‌های پر چرب و به طور کلی پرخوری قبل از آزمایش خودداری کنید. مصرف همه این موارد به مقدار زیاد می‌توانند در کوتاه مدت تری گلیسیرید‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. از آنجا که ما می‌خواهیم نتیجه آزمایش کلسترول منعکس کننده آنچه که بدن شما در طولانی مدت انجام می‌دهد باشد، بهتر است از بروز این نوسانات کوتاه مدت اجتناب شود. 

۸. قبل از انجام تست‌های استرس کافئین مصرف نکنید
آزمایش استرس قلب (با پیاده روی بر روی تردمیل یا سوار و پا زدن روی دوچرخه ثابت می‌شود) تا پزشک ببینید که قلب چه واکنشی نشان می‌دهد و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کند. اما اگر قصد انجام تست استرسی را دارید که شامل مصرف دارو‌های خاصی می‌شود، از قبل کافئین مصرف نکنید. کافئین مواد شیمیایی آدنوسین یا رگادنوسین، ماده‌ای شبیه سازی استرس که در این آزمایش استفاده می‌کند، خنثی می‌کند.

۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۹. قبل از آزمایش ادرار آب بنوشید
در صورت نیاز به انجام آزمایش ادرار، قبل از قرار ملاقات با پزشک، آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید، این بدان معنی است که پس از آن باید مقدار زیادی آب بنوشید. کم آبی بدن که می‌تواند به طور قابل توجهی روی آزمایش ادرار تاثیر بگذارد. اگر به طور منظم ورزش می‌کنید، می‌دانید که چگونه از بدن خود مراقبت کنید و چه واکنش‌هایی بدن تان می‌تواند داشته باشد. اگر به طور معمول ورزش نمی‌کنید. تازه آن را شروع کرده اید، احتمالاً دچار کمبود آب خواهید شد.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۱۰. در دوران قاعدگی هم می‌توانید به متخصص زنان مراجعه کنید
اگرچه ممکن است درست چند ساعت قبل از مراجعه به پزشک زنان پریود شوید، اما نیازی نیست عصبی و نگران شوید حتی بعد از عمل سزارین و زایمان نیز، می‌تواند آزمایش‌های مربوطه را انجام داد. آزمایش‌های پاپ اسمیر نیز می‌توانند حتی در دوران قاعدگی انجام شوند. اکثر خانم‌ها هنگام پریود شدن برای مراجعه به پزشک خجالت می‌کشند، اما باید بدانید از نظر پزشکی هیچ مانعی برای ویزیت شدن وجود ندارد. تنها یک استثنا وجود دارد! مشکلاتی نظیر ترشحات بد بو یا ضایعه و زخم، با وجود عادت ماهانه ممکن است تشخیص داده نشود.
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۱۱. قبل از ماموگرافی از محصولات خوشبو کننده و ضد تعریق استفاده نکنید
کتخصصان به زنان توصیه می‌کنند که در روز ماموگرافی از دئودورانت / ضد عرق یا پودر‌ها استفاده نکنند. دلیل این امر این است که بسیاری از دئودورانت‌ها و پودر‌ها حاوی آلومینیوم هستند که از نظر ماموگرافی شبیه به توده‌های کلسیم در سینه است و می‌تواند به عنوان یک عامل مثبت کاذب مشاهده شود.. فقط قبل ماموگرافی، حمام کنید و در استفاده از محصولات خوشبو کننده اجتناب نمایید. مطمئنااین مسئله بهتر از این است که بعداً خبر نادرستی دریافت کنید!
۱۰ کاری که هرگز نباید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید
۱۲. قبل از کلونوسکوپی مواد غذای قرمز رنگ نخورید
مواد غذایی قرمز یا بنفش رنگ می‌تواند در روده بزرگ رنگ دهد، حتی محصولات یخ زده و آب میوه ها. Randall Brand، MD، متخصص گوارش در UPMC می‌گوید: “این رنگ‌های حاصل از این مواد غذایی می‌تواند دیواره روده‌ها را بپوشاند و نتیجه مطالعه را تحت تأثیر قرار دهند. ” جالب اینجاست که مکمل‌های آهن نیز می‌توانند همین تأثیر را داشته باشند. علاوه بر این آن‌ها می‌توانند عواقب نه چندان خوشایند دیگری داشته باشند. دکتر برند می‌گوید: “آهن همچنین می‌تواند دیواره‌های روده بزرگ را لکه دار کند، و مجدداً نتیجه آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد. ” بعلاوه، برای بسیاری از افراد که مکمل آهن مصرف می‌کنند ممکن است یبوست را تجربه کنند و همین امر پاک کردن کامل روده بزرگ برای انجام یک آزمایش دقیق را دشوار می‌سازد، در برابر ملین‌های پیش از کلونوسکوپی. ”باید حداقل یک هفته قبل از کولونوسکوپی، از مصرف آهن پرهیز کنید. از دیگر مواردی که ممکن است بر نتایج تاثیر بگذارند شامل، غذا‌های پر فیبر مانند میوه و سبزیجات خام، ذرت و لوبیا می‌شوند. دکتر برند می‌گوید برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی سه روز قبل از آزمایش از مصرف آن‌ها بپر هیزید. 

۱۳. قبل از مراجعه به متخصص زنان و اورولوژیمی توانید رابطه جنسی داشته باشید
نگران نباشید، پزشکان می‌گویند که انجام این کار قبل از ویزیت خوب است، حتی اگر ممکن است فکر کنید که رابطه جنسی قبل از مراجعه به پزشک زنان و زایمان (برای یک زن) یا متخصص اورولوژی (برای یک مرد) تاثیری بر نتایج آزمایش ندارد. پزشکان متخصص می‌گویند، رابطه جنسی این به هیچ وجه بر معاینه بدنی شما تأثیر نمی‌گذارد و همچنین بر آزمایش پاپ اسمیر نیز تأثیر نخواهد گذاشت. آقایان، ممکن است نگران باشند که این امر روی آزمایشات ادرار، بیضه‌ها یا پروستات تأثیر بگذارد، اما دکتر دیویس می‌گوید که اینگونه نیست. او می‌گوید: “فعالیت جنسی معمولی خوب است. ” “هیچ ناهنجاری مهمی در رابطه با روابط جنسی وجود ندارد. ”

۱۴. سوالات خود را از قبل آماده نمایید
مهم نیست که چه نوع قرار ملاقاتی با پزشک خود دارید، ممکن است کمی نگران باشید. از همین رو ممکن است سوالات خود را فراموش کنید یا ا. عنوان کردن شان خجالت بکشید. به همین دلیل بهتر است مواردی را که می‌خواهید در مورد آن‌ها صحبت کنید قبل از مراجعه به پزشک بنویسید (یا به صورت یادداشت بر روی تلفن خود داشته باشید). به این ترتیب، احتمال کمتری برای فراموش کردن خواهید داشت. اگر با لیستی از سؤالات خود وارد مطب پزشک شوید، مطمئنا می‌دانید که قصد بیان چه پرسش‌هایی را داشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *